Jakie wybrać buty dla dziecka? Jakie będą najbardziej odpowiednie? O czym trzeba pamiętać?

W drodze ewolucji człowiek ze stworzenia, które przemieszczało się na podstawie czterech kończyn stał się istotą chodząca na dwóch nogach. To wówczas właśnie stopy stały się najistotniejszą podstawa ciała. Z powodu skomplikowanej budowy oraz funkcji, które pełnią, stopy są bardzo narażone na rozmaite urazy i schorzenia. Nawetmałe odchylenia w ich budowie mogą skutkować wadami postawy takimi jak skolioza czy dyskopatia. Mogą prowadzić do nich najczęściej różnorodne niekorzystne nawyki, jak nieprawidłowe obuwie czy niewłaściwa pielęgnacja. Jak chronić przed kłopotami?

nogi dziecka

Autor: daveynin
Źródło: http://www.flickr.com
Potrzebna jest wiedza i kształtowanie się stopy od pierwszych miesięcy życia. Z wiarygodnych badań wynika, że dziecko do nauki chodzenia przygotowuje się już w łonie matki. Stara się pchać, kopie i uderza stopami o stopy, to początek a nawet już wstępna nauka. Po urodzeniu maluchy szlifują te talenty,zaczyna się odepchnięcie od podłoża, wykonują obroty, podnoszą się najpierw do siadu, a później do wstawania i w końcowym etapie chodzenia. W wieku 3-4 lat u dziecka zaczyna się zaznaczać wgłębienie po wewnętrznej stronie stopy – .

Zapraszamy na nowe informacje z serwisu, jeżeli te, które zaprezentowaliśmy tu, przypadły Ci do gustu. W innym wpisie przygotowaliśmy dla Ciebie więcej wiadomości.

Zaczyna się szybszy rozwój układu kostnego, ale równocześnie spowolniony rozwój układu mięśniowego sprawia, że pojawia się zagrożenie dla stóp. Może dojść do ich osłabienia, szczególnie przy ograniczeniach ruchu pojawić się mogą wtedy bóle, bardzo szybkie męczenie, a także uczucie odrętwienia. Od samego więc początku, czy są to buty damskie czy buty męskie, trzeba zapewnić dziecku wygodę ruchów nóg. Wspaniale więc zaprzestać ubierania małych dzieci w ciasne rajstopy, skarpety, a tym bardziej w nieprzystosowane obuwie.

Początkowo niewielkie stópki z upływem czasu staną się długie i szerokie, aż w końcu są na tyle silne, że mają szanse znacznie większy ciężar – . Mogą wzmocnić się też ich niewielkie ścięgna i mięśnie. Jeżeli jednak nie będą właściwie potraktowane, to będzie to odczuwalne w późniejszym czasie. Później więc mogą się pojawić różne przykre wady, jak płaskostopie, stopa szpotawa czy wydrążona. Żeby zapobiec rozwojowi tych schorzeń koniecznie należy zadbać o stopy dziecka, już od pierwszych miesięcy życia.