Wiele osób ma kłopoty z odpowiednim wyspaniem się.

Jedni mają za bardzo ciężki, inni natomiast za bardzo lekki sen, jedni nie mogą długo zasnąć, innym chce się nieustannie spać, jednak po obudzeniu nadal są niewyspani. Odpowiedni sen to podstawa, żebyśmy mieli siłę i energię na co dzień i żeby nasz organizm mógł się zregenerować. Człowiek niewyspany lub cierpiący na zaburzenia snu jest bardziej podenerwowany, drażliwy, łatwiej się męczy i ma kłopoty z pamięcią, a także z podzielnością uwagi. Stąd tak istotne jest, by nie dopuszczać do tego typu sytuacji. Co zrobić, żeby się wysypiać?

Istnieje przynajmniej kilka czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę.

bielizna nocna

Autor: Bess Georgette
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest to, by starać się zasypiać mniej więcej w tej samej godzinie i spać codziennie tyle samo czasu. Takie rutynowe podejście do sprawy spowoduje, że nasz organizm zacznie funkcjonować jak w zegarku i sam będzie dążył do regeneracji sił w określonej porze dnia. Ważne jest także, aby nie pracować – szczególnie przed komputerem – tuż przed zaśnięciem, jak również, żeby zadbać o odpowiednią atmosferę w pokoju – wygodne łóżko, przewietrzenie pomieszczenia oraz należyte zaciemnienie okien. Wreszcie niezwykle istotne jest zakładanie odpowiedniej bielizny. Nie wszyscy pamiętają o tym, że różnego typu bielizna nocna różni się od tej noszonej w dzień – jest tak zaprojektowana, by nie ograniczać w żaden sposób naszych ruchów. Jest także przewiewna, wykonana z subtelnych i miękkich tkanin. Miła w dotyku bielizna tego rodzaju ma stosownie skrojony fason i jest bardzo komfortowa. Jeżeli ją dobrze dopasujemy nasz sen będzie spokojny i zdrowy, a my w pełni wypoczęci i radośni.

Niektórzy z nas nie zwracają uwagi na to, co zakładają do spania. Narzucamy na siebie zbyt obcisłe bluzki (Bluzki Donzella) albo znowu za cienkie koszulki, w wyniku czego nocą możemy się co chwila budzić na skutek przegrzania lub oziębienia organizmu. Dlatego warto kupić odpowiednie komplety do spania zależnie od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu – na przykład takie. Tego rodzaju kwestie mają bowiem istotnych wpływ na jakość naszego snu, więc należy zwrócić na nie większą uwagę, aby po przespanej nocy faktycznie czuć się wypoczętym.