Wybór koszuli do garnituru

Garnitur dla jednych jest codziennym ubiorem, inni zakładają go jedynie na wyjątkowe okazje, takie jak ślub czy pogrzeb. Jednak za każdym razem należy pamiętać, że garnitur jest głównym co prawda, ale jednym z kilku elementów całego stroju. Do tego, żeby odpowiednio się prezentować należy oprócz garnituru mieć dobrze dobrane buty, koszulę oraz krawat, i dopiero całość może zyskać miano eleganckiego ubioru.

Koszula robocza

Autor: heimdall
Źródło: http://www.sxc.hu
Najłatwiejszym do wybrania elementem spośród trzech wymienionych dodatków jest koszula, chociaż tu również istnieje kilka pułapek, których należy unikać. Wystarczy jednak zapoznać się z paroma zasadami, żeby bez problemów umieć dobrać koszulę do każdego garnituru na każdą okazję. Bo w końcu kupowanie koszuli to nic innego jak umiejętność dopasowania jej do konkretnej sytuacji, na jaką zamierza się ją założyć, no i oczywiście wybranie odpowiedniego do sylwetki rozmiaru.

Dobre dopasowanie koszuli do wzrostu nie należy do rzeczy łatwych, niekiedy można się sporo natrudzić zanim uda się trafić we właściwy rozmiar. Koszule opisywane są przez dwa główne parametry, czyli wzrost i rozmiar kołnierzyka. O ile ze wzrostem najczęściej nie ma żadnych problemów, to przy kołnierzyku czasami już się pojawiają. Szczególnie na początku, gdy się nie ma wprawy ustalenie odpowiedniego rozmiaru może być problematyczne. Generalnie po zapięciu guzików kołnierzyk nie może być ani za luźny, ani zbyt ciasny, przyjmuje się, że między nim a szyją powinien swobodnie wchodzić jeden palec. Wzrost z kolei ma bardzo duży wpływ na długość rękawów. Nie mogą być one w żadnym wypadku za krótkie, dlatego też bezpieczniej jest czasami kupić koszulę nieco większą, ale mieć pewność, że nic nie będzie za małe. Z materiałów najlepsza będzie klasyczna bawełna, pozwala ona skórze oddychać, a jednocześnie bardzo elegancko się prezentuje. Koszule bawełniane są dość drogie, dlatego też często w sklepach można spotkać odmiany uszyte z tkanin z domieszką materiałów syntetycznych, niestety często noszenie ich jest niepraktyczne, gdyż powodują nadmierne pocenie się.