Na czym opiera się odmienność pomiędzy tego typu kamieniami jak choćby cyrkonia i diament?

Od razu różnica między cyrkonią a diamentem jest niemalże niezauważalna, czym zatem musimy się kierować przy zakupie pierścionka przedślubnego albo obrączki weselnej – odpowiedzi odnajdziesz w poniższym tekście.
Wybierając biżuterię z kamieniami dekoracyjnymi, musimy mieć na uwadze to, że nie wszystkie kamienie są tak samo odporne oraz trwałe.

Ma to wyjątkowo wielkie znaczenie w przypadku dwóch rodzajów kamieni: brylantu oraz cyrkonii. Brylanty zdobywają niejako wyższość nad cyrkoniami, nade wszystko dzięki swojej wytrzymałości oraz dużej odporności na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Ponadto diamenty nigdy nie tracą swojego niezwykłego blasku, ani też nie ulegają żadnym zarysowaniom ze względu na niesamowitą twardość (10 w skali Mohsa), co ma wielkie znaczenie w perspektywie długoterminowej, czy również w wypadku zwykłego powszedniego użytkowania

biżuterii. Brylant może ulec zarysowaniu jedynie innym diamentem.
kształt
Sen niemowlaka

Autor: Kat Jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Cyrkonia natomiast pomimo pozornego podobieństwa do diamentów to kamień, który jest znacznie delikatniejszy oraz przez to podatny na uszkodzenia mechaniczne, tego typu jak dla przykładu zarysowania czy nawet ukruszenia. Wynika to z niewielkiej twardości cyrkonii (od 7,5 do 8,5 w skali Mohsa). Cyrkonie to syntetyczne kamienie, które wraz z upływem lat robią się matowe i pozbawione pierwotnego malowniczego blasku, więc ich początkowa uroda niestety znika. Niestety proces niszczenia cyrkonii jest wyjątkowo widoczny w pierścionkach oraz w obrączkach ślubnych, narażonych nierzadko na liczne uszkodzenia ze względu na stałe operowanie rękoma.

Wybór pierścionków ślubnych zdobionych tego typu kamieniem jak cyrkonia, to wyłącznie fikcyjna oszczędność. Należy bowiem pamiętać o tym, że są to kamienie syntetyczne, które wraz z biegiem czasu niszczeją, a ich wymiana jest całkiem nieopłacalna.