Zawody survivalowe i zawody w biegach długodystansowych. W jaki sposób się do czegoś takiego przygotować?

Coraz większa ilość ludzi w naszym kraju bierze udział w różnego rodzaju biegach długodystansowych oraz zawodach survivalowych. Są to odpowiednie miejsca dla ludzi, którzy chcieliby sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną jak i psychiczną oraz stanąć do walki z innymi zawodnikami w rywalizacjach, do których trzeba się dobrze przygotować. Jak to zrobić?

odzież militarna

Źródło: http://www.sxc.hu/

Na pierwszym miejscu oczywiście ważne będą treningi. Osoby, które nie miały wcześniej styczności z tego typu imprezami rozpoczynają przynajmniej na rok przed terminem zawodów treningi, które są specjalnie pod te zawody ustalane. Oczywiście osoby mające bardzo dobrą kondycję, nie będą musiały aż tak wcześnie rozpoczynać przygotowań. Jednak prawda jest taka, że jeżeli chodzi o treningi, liczy się tu systematyczna praca. Musimy mieć także świadomość, że tego typu zawody często odbywają się w ciężkich warunkach, więc padający śnieg, lub ulewny deszcz podczas treningów nie powinny być wymówkami aby pozostać w domu. Prócz tego powinniśmy trenować w bardziej wymagającym terenie, na przykład w lesie, na nierównej trasie. Osoby biorące udział w zawodach biegów górskich, powinny od czasu do czasu biegać w górach, by przygotować się być przygotowanym do właśnie tego rodzaju zmiennego i ciężkiego wysiłku. Więcej na temat: tu wpis.

Jak musimy się przygotować, jeśli chodzi o strój i wyposażenie? To jest zależne od rodzaju zawodów. Często tego typu regulamin ustala sam organizator. Jeśli chodzi o normalne długie biegi, przykładowo maratony lub ultramaratony. W tym momencie przyda się klasyczny strój biegowy, nakrycie głowy oraz oczywiście dobre buty, jakie mamy już wypróbowane, a nie takie prosto ze sklepu. Jeśli chodzi o zawody na wytrzymałość tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo i samych konkurencji może być naprawdę dużo, jak i zróżnicowanie w obrębie trasy może być bardzo duże. Na trudne terenowe biegi sprawdzi się odzież wojskowa, sporo ludzi wybiera właśnie ten rodzaj stroju, ceniąc go bardziej od standardowych ubrań ze sportowych sklepów. Zwyczajnie, bardziej sprawdzają się w tych trudnych warunkach. Oprócz tego często przyda się plecak, ważne by był lekki i była możliwość zamontowania w nim bukłaka z wodą. Nie będzie potrzeby zatrzymywać się by uzupełnić płyny. Zobacz: polecana odzież wojskowa.

moro

Źródło: http://www.sxc.hu/

A tak naprawdę czas w takich zawodach odgrywa kluczową rolę. Koniecznie zaopatrzmy się w batony energetyczne, lub suplementy, jakie uzupełnią poziom glukozy oraz różnych niezbędnych mikroelementów, które tracimy w szybkim tempie podczas wysiłku. Do tego, jeśli to bieg na orientację przyda się kompas oraz awaryjnie latarka czołowa. Nie trzeba oczywiście przypominać o nakryciu głowy jak i sprawdzonych butach do danego rodzaju terenu.