Co nabyć na wypadzie do południowej części kraju? Pomysły na regionalne suweniry. Czym szczyci się południowa część Polski?

Wyjeżdżając na południe możemy wejść w relację z regionalną kulturą. Okolice Zakopane słyną z mnóstwa rzeczy, jakie można spotkać jedynie w tamtych rejonach. Niestety, wiele z nich ma także swoje kiepskie podróbki na terenie całego kraju.

Jedną z tego typu kwestii jest wypas owiec. W wielu rejonach południowej Polski jesteśmy w stanie spotkać się z pasterzami, którzy troszczą się o swój inwentarz wyprowadzając go na hale. Tak też w tamtych rejonach jednym z interesów, które często się otwierają bywa skup (czytaj więcej skup banknotów wrocław) wełny owczej – czytaj pełen raport. Dla wielu osób jest to świetny sposób na zarobienie pieniędzy. Juhasi dzięki temu nie zamartwiają się rynkiem sprzedaży dla wyprodukowanego dobra, a Ci, którzy tworzą ocieplacze wełniane i inne podobne towary naturalne mają pewny przez cały rok dostęp do materiałów produkcyjnych. Wiele osób w rejonach turystycznych utrzymuje się właśnie ze sprzedaży takich produktów w terminach około turystycznych. Rzecz jasna, towary takie jesteśmy w stanie nabyć w całej Polsce. Pamiętajmy jednak, że jedynie w okolicy, w której hoduje się owce, jesteśmy w stanie kupić oryginalne ocieplacze wełniane nasza strona oraz kierpce.

ekologia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Jest także kolejny produkt, który popularny jest na całym świecie, a własne pochodzenie ma na południu kraju. Analogicznie jak wiele razy spotkamy skup wełny owczej, tak częste są miejsca, w których produkuje się oscypki, a inaczej lokalny ser z mleka owczego. Bywa on frykasem w całym kraju, głównie przysmażony, a dla bardziej ciekawskich podniebień również podawany z żurawiną.

Jest to całkiem popularna przystawka szczególnie w karczmach a’la góralskie. Ser taki można także dostać w innych rejonach kraju, ale pamiętajmy, że często musiał on przebyć długą trasę, a nie zawsze bywa przechowywany w odpowiednich warunkach.