Określić świat i wszystkich ludzi z osobna? Trudna sprawa, prawie niewykonalna, ponieważ zawsze to będzie dla kogoś krzywdzące

Jak scharakteryzować świat, który nas otacza? Tak, to dość ciężkie zadanie, bo jest w nim za dużo przeciwieństw, niejasności i różnić, żeby doszukać się sensu. Jednakowoż, to zamieszanie potrafią dobrze opisać tylko najwięksi pisarze. Nie nie można tak łatwo zrobić tego, powiedzieć, że świat wygląda tak i tak, gdyż to będzie upraszczanie rzeczywistości. Często dzieje się tak, ludzie tak istotnie opisują innych – inne narody, podają do nich stereotypy. Z jednej strony jest to uzasadnione, bo upraszcza życie, z drugiej zaś może doprowadzić do konfliktów.

buty damskie

Autor: HEPPIN.COM
Źródło: HEPPIN.COM

Nie powinniśmy przecież oceniać ludzi po tym, jak oceniają innych, gdyż także to daje to świadectwo o nas samych. Skoro wykazujemy zrozumienie złożoności świata, tak powinniśmy rozumieć właśnie, że są otwarci mniej i bardziej na świat, a przez to niekoniecznie chcą zastanawiać się na złożonością i skomplikowaniem świata.

Dla nich pewne jest, że kobieta nosić musi strój typowo dla kobiety, buty damskie baleriny (zobacz), ogólnie obuwie damskie (kliknij) , a elegancki (mengarnitury.pl/pl/page/7/kolekcja/44/Koszula%20OLYMP) mężczyzna, to przecież garnitur i elegancki krawat. To oczywiście model, z którym na co dzień mamy do czynienia, lecz przecież każdy podejmuje decyzje o własnym wyglądzie i tym, co ma do ubrania. A takie osoby są już inaczej odbierane przez ludzi, którzy korzystają ze stereotypów. Pamiętajmy jednak, że nie warto przelicytowywać się w takich sprawach, jak tolerancja czy akceptacja, gdyż czasami nabiera to rozmiarów wręcz karykaturalnych. Zamiast tego, powinniśmy po prostu postępować według swojego uznania, wedle swoich przekonań, a jednocześnie nie mówić o tym głośno, by nikogo nie urazić. Zamiast głośno krzyczeć lepiej wykazać się w konkretnym czynie, czyli wtedy, kiedy przyjdzie na to odpowiednia pora.

Deklaracje często nie przynoszą nic, nie zapewniają naszego lepszego, ale też gorszego postępowania. To tak nie działa, czasami to, co mówimy nijak się ma do rzeczywistości. Tylko działanie, czyny wcielone w życie, do konkretnych sytuacji stają się prawdziwie realne i wywierają wpływy na nasze życie, tak samo, jak na życie innych ludzi. Powinniśmy o tym pamiętać, będziemy lepiej oceniać siebie i innych.