Jak bardzo zmieniało się oblicze handlu w centrach naszych miast, które produkty są kupowane najczęściej w galeriach handlowych

Jeszcze kilkanaście lat temu w centrach dominowały najróżniejsze sklepy odzieżowe i obuwnicze. W większości takich miast były nawet ulice, na których skupiało się wszystko, a na zakupy do tamtych sklepów przyjeżdżali klienci z bardzo daleka. Lecz ekspansja centrów handlowych w ostatnim czasie sprawiła, że to właśnie tam przeniósł się handel, a na handlowych ulicach miejsce sklepów pozajmowały banki i instytucje finansowe. W przeciętnej galerii ilość sklepów będzie wynosić od stu do dwustu, lecz sporo też jest takich, gdzie będzie ich dużo więcej.

wózek sklepowy

Autor: Brad Montgomery
Źródło: http://www.flickr.com
Zdecydowana większość tego typu sklepów sprzedaje obuwie i odzież, i można tu także zaryzykować stwierdzenie, że z przewagą produktów damskich. Rzecz jasna mężczyźni raczej kupią co im potrzeba, jeżeli potrzebować będą trampki męskie 48, elegancki garnitur czy na przykład gustowne nakrycia na głowę takie jak kaszkiety męskie to bez problemów odszukają sklep, w którym takie produkty będą – trampki męskie w Ceneo. Lecz ilość tego typu miejsc będzie z reguły zdecydowanie mniejsza, niż placówek oferujących artykuły dla pań.

Doskonale można to zobaczyć na przykładzie damskiego obuwia. We wszystkich galeriach znajduje się jeden lub kilka sklepów sieciowych, w jakich produkty są dla wszystkich, i dla mężczyzn i kobiet. Ale oprócz tego można trafić na drugie tyle sklepów, które oferują tylko buty dla pań. Kupić w nich można bardzo wygodne kozaki damskie 37, szpilki i botki, ale już obuwia męskiego czy dziecięcego tam nie będzie.

Analogicznie sytuacja wygląda z odzieżą. Sportowe bluzy damskie z kapturem można będzie kupić na przykład w sklepie sportowym czy też jednym z sieciowych salonów. Lecz sukienki, spódnice czy biustonosze to już artykuły, które przeważnie znajdują się w sklepikach, do których mężczyźni się raczej nie zapuszczają. Chyba że idą ze swoimi partnerkami na zakupy, płacąc za to, co one wybiorą i później taszcząc ogromne ilości pakunków, torebek i toreb po następnych sklepach, jakie przecież także trzeba koniecznie odwiedzić – bluzy damskie.