Rynek odzieżowy zużywa ogromne ilości materiałów i tkanin, z jakich szyje się najróżniejsze ubrania. Tak naprawdę to projektant konkretnego rodzaju odzieży decydował będzie o tym, jakie wzory i odmiany zastosuje, aby końcowy produkt spełniał wszystkie oczekiwania.
A projektanci rozmaitych możliwości mają faktycznie dużo, gdy z samych rodzajów materiałów jest kilkaset rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występuje w wielu tysiącach kolorów i odmian. Wybór konkretnej tkaniny będzie zależał od tego, co się chce z niej uszyć. Całkowicie co innego będzie potrzebne, jeżeli do wykonania jest garnitur albo koszula, a co innego jeżeli będzie trzeba zrobić ciepłą zimową kurtkę czy przytulny koc. W przypadku tego ostatniego stosuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, które jak sama ich nazwa wskazuje, przypominają swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Dzianiny takie oferowane są w bardzo dużej rodzajów i odmian, dzięki czemu projektanci dostają niezwykle dużo możliwości.
Źródło: www.flickr.com
Jeśli chodzi o klasyczne ubrania jest jeszcze więcej możliwości, a do wyboru są zarówno tkaniny naturalne, jak i sztuczne. Jeżeli chodzi o naturalne, to najczęściej używane są wełna lub bawełna. Bawełna wytwarzana jest z rośliny mającej taką samą nazwę i jest ona najpopularniejszych materiałem jaki się wykorzystuje w przemyśle tekstylnym. Jest ona bazą wielu rozmaitych tkanin, lecz również jest stosowana jako dodatek do wełny czy lnu. Z kolei wełna wytwarzana jest z sierści kilku zwierząt, na przykład owiec, kóz, wielbłądów czy także królików (oferta wełny parzonej – LAMA). Ma ona wiele zalet, na przykład doskonałe właściwości izolacyjne i dużą higroskopijność, lecz jej wytwarzanie jest stosunkowo drugie.
Sprawia to, że wełna gotowana i pozostałe jej rodzaje kosztują dość sporo, ale akurat jeśli chodzi o wełnę cena będzie zdecydowanie szła za jakością.Z wełny wytwarza się między innymi tkaniny, z których szyte są lepsze płaszcze i garnitury (najlepsza wełna wełny do robienia na drutach gotowana – LAMA). Często miesza się ją także z innymi włóknami, przykładowo jedwabiem, lnem lub bawełną.