Jak wyglądała miniona epoka?

Różnice pomiędzy czasami teraźniejszymi a PRL
W dzisiejszych czasach nadal żyje mnóstwo osób, które dokładnie pamiętają minioną epokę PRL, która różniła się w sposób diametralny od tego, z czym mamy do czynienia w teraźniejszości. Zasadniczą różnicą był ustrój gospodarczy. W chwili obecnej mamy do czynienia z wolnym rynkiem, gdzie dowolny podmiot może rozpocząć swoją działalność gospodarczą, jeśli ma na to ochotę. Natomiast jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gospodarka była centralnie sterowana, co oznaczało, że nic nie mogło wydarzyć się w materii gospodarczej bez ścisłej kontroli aparatu państwowego. Miało to wiele minusów, ponieważ państwo nie jest w stanie skutecznie sterować gospodarką. Ludzka kreatywność powinna być uwolniona, ponieważ tylko wtedy może być ona w pełni wykorzystywana.

Epoka PRL to przede wszystkim puste półki sklepowe. Brakowało towaru dosłownie w każdej branży. Jeśli ktoś chciał zakupić nowe umeblowanie to musiał o tym myśleć przynajmniej z rocznym wyprzedzeniem, ponieważ należało oczekiwać na swoją kolej, co trwało niekiedy niewiarygodnie długo. Dotyczyło to nie tylko mebli czy sprzętu elektronicznego, ale także zwykłych produktów spożywczych jak mięso, jajka czy mleko. Niczego nie było w odpowiedniej ilości, takiej, która zaspokoiłaby zapotrzebowanie ze strony konsumentów.

W tamtych latach charakterystyczna była również muzyka, której teksty były niestety cenzurowane przez odpowiedni aparat państwowy. Nie zmienia to jednak faktu, że mnóstwo osób było wprost zakochanych w popularnej wówczas muzyce. Niezwykle powszechny był specyficzny styl ubioru, długie włosy, wąsy oraz pojedyncze modele samochodów, które kultowe są do dnia dzisiejszego.

Wszystko wskazuje na to, że epoka PRL jak najbardziej będzie wspominana przez następne pokolenia, ponieważ mnóstwo osób w dzisiejszych czasach przekazuje swoją wiedzę odnośnie PRL swoim dzieciom, a nawet wnukom. Wydaje się, że ten proces nie zostanie w najbliższym czasie zatrzymany i następne pokolenia będą pamiętały o PRL.