Moda ciążowa

Ciąża to dla kobiety okres ogromnych zmian w organizmie. Wraz z upływem każdego tygodnia zmienia się przecież figura i dotychczasowe ubrania stają się zbyt ciasne, żeby je nosić.

Jeszcze niedawno panie w ciąży nie miały zbyt dużego wyboru, w sklepach dostępne były jedynie workowate sukienki i nieśmiertelne spodnie ogrodniczki. Nie były one ani ładne, ani modne i trudno się dziwić, że większość kobiet nie do końca była zadowolona z takiego stanu rzeczy. Jednak w pewnym momencie producenci odzieży dostrzegli, że kobiety spodziewające się dziecka także chcą wyglądać i czuć się elegancko, i w szybkim tempie nadrobili zaległości.

W kolekcjach wszystkich znanych marek zaczęły się pojawiać ubrania przeznaczone właśnie na te kilka miesięcy, wiele firm odzieżowych wręcz zaczęło się specjalizować w tego typu odzieży. Co więcej, jeszcze do niedawna trendy były takie, żeby najlepiej jak się da maskować swój stan, ukrywając brzuch, obecnie nowoczesne kobiety nie wstydzą się tego, że są w ciąży i chcą to nawet podkreślić, właśnie za pomocą odpowiedniego ubioru.

Przez pierwsze kilka miesięcy często nie ma w ogóle potrzeby wymiany garderoby, bo sylwetka jeszcze nie ulega większym zmianom. Dopiero jak pojawi się nieco większy brzuszek można pomyśleć o zamianie noszonych ubrań na rozmiar większe, a w późniejszym okresie czasu o kupnie lub pożyczeniu specjalnie przeznaczonych na takie okoliczności. Oferowane współcześnie ubrania dla pań w ciąży mają najczęściej możliwość regulacji rozmiaru w dość szerokim zakresie. Można to zrobić albo za pomocą specjalnych wstawek z materiału, które można przepinać i w ten sposób regulować rozmiar, albo za pomocą elastycznej części ubrania. Najważniejsze jest, aby regulacja była w takim zakresie, żeby nic nie uciskało, bo mogłoby to być niebezpieczne dla dziecka. Ważny jest także odpowiedni dobór materiałów, należy bezwzględnie zrezygnować z wszelakich sztucznych tkanin, które mogą powodować podrażnienia i alergie. Najlepiej sprawdzają się naturalne tkaniny takiej jak len czy bawełna, w nich można bez obaw chodzić do samego końca.