Jakie kupić rajstopy?

Rajstopy to jeden z ważniejszych elementów stroju kobiet. Noszone są one przy wszystkich okazjach, czy będzie to eleganckie przyjęcie, czy wizyta u znajomych. W sklepach można znaleźć bardzo dużo różnych odmian rajstop, różniących się rodzajem użytego materiału, kolorem i wykończeniem. Jest ich taka ilość, że każda kobieta bez problemów powinna znaleźć odpowiedni wzór dla siebie.

dziewczyna w sukience

Autor: Jorah Mormont
Źródło: http://www.flickr.com
Przed wyborem rajstop warto poznać ich główne cechy, dzięki czemu łatwiej będzie się orientować w gąszczu oznaczeń i symboli. Jedną z najważniejszych cech rajstop jest ich grubość. Grubość oznacza się w skali den, a jest to nic innego, jak waga włókien o określonej długości. Od tej grubości zależy też przeznaczenie – rajstopy w przedziale 5-8 nadają się zdecydowanie na lato, gdyż są bardzo cienkie, na chłodniejsze dni znacznie lepsze będą wersje mające do 20 den, a grubsze są przeznaczone zdecydowanie na chłodniejsze pory roku. Warto pamiętać o tym w czasie zakupów, żeby wybrać wersję odpowiadającą aktualnym potrzebom.

Rajstopy ze względu na wygląd cechuje stopień zmatowienia i przezroczystość. Pierwszy parametr określa nic innego jak poziom błyszczenia rajstop, mogą być one całkowicie matowe, półmatowe lub błyszczące. Z poziomem zmatowienia wiąże się mocno kolorystyka rajstop, tu wybór kolorów i odcieni jest bardzo duży i warto po prostu przymierzyć, co będzie pasowało. Przy wyborze warto również wziąć pod uwagę kilka istotnych cech konstrukcyjnych, takich jak kliny, szwy i wzmocnienia. W niektórych sytuacjach są one niezwykle przydatne, jak na przykład grubsze pięty zapobiegające przecieraniu, a czasami mogą przeszkadzać, jak ma to miejsce przy modelach ze szwami. Tu warto poszukać takiego egzemplarza, który będzie przede wszystkim wygodny i nie będzie przeszkadzał przy noszeniu. Ostatnim ważnym parametrem rajstop jest ich rozmiar – tu każda pani musi oddzielnie dopasować je na swoje nogi. Standardowo do określania rozmiaru bierze się wzrost oraz wagę albo obwód bioder, tu niestety każdy producent ma swoją rozmiarówkę i rajstopy niekiedy po prostu trzeba przymierzyć.